Budimo (za)jedno protiv nasilja

Autor: Klaudija Hogl, 8. 3. 2016.

Cijelu školsku godinu radimo s našim učenicima na prevenciji vršnjačkog nasilja, od verbalnog, psihičkog, fizičkog, socijalnog do elektronskog, i tako iz godine u godinu, jer nasilja je uvijek bilo, a nažalost, bit će ga i dalje. No, mi se ne predajemo. Zbog svakog pomaka na bolje, zbog svakog sukoba koji su djeca uspjela spriječiti ili riješiti na nenasilan način, sretni smo.

Na početku ove školske godine dogovorili smo se da ćemo cijeli zadnji tjedan u veljači posvetiti prevenciji vršnjačkog nasilja. Mislim da smo u tome i uspjeli. Mnogo se toga događalo od 22. do 26. veljače 2016. Razrednici su na satima RO radili radionice s nekom od tema iz prevencije vršnjačkog nasilja, panoi po učionicama i hodnicima slali su jasnu poruku „Mi smo protiv nasilja!“, na nastavnim satima obrađivali su se prigodni tekstovi, tekstovi koji su poticali učenike na razmišljanje i razgovor, gledali su se dokumentarni filmovi, pisale molitve, pravili straničnici  sa stihovima pjesme Luke Ritza. Učenici su naučili pjevati pjesmu „Ne rugaj se“ i na hrvatskom i na engleskom jeziku. Novinarska je skupina pripremila izuzetno zanimljivu radio emisiju koja je emitirana u petak, 26. veljače, na početku obje smjene.                                                                                                                                                                      U srijedu 24. veljače obilježili smo Dan ružičastih majica tako što smo odjenuli nešto ružičasto, a u 18:30 h u holu škole učenici 8. r., naš zbor i naši solisti izveli su program pod nazivom „Večernja čarolija… sa srećom u džepu i osmjehom na licu“. Program je bio posvećen Luki Ritzu, osamnaestogodišnjem mladiću duge kose i lijepog osmijeha koji je kao žrtva vršnjačkog nasilja preminuo u lipnju 2008. godine.

Želim još jednom zahvaliti svim učenicima i svim svojim kolegicama i kolegama na suradnji, podršci i aktivnom sudjelovanju u projektnom tjednu „Budimo (za)jedno protiv nasilja“.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

Anita Milaković, šk. pedagoginja