Dan kreativnih

Autor: Klaudija Hogl, 21. 4. 2016.

U Osnovnoj školi Jagode Truhelke 31. III. 2016. održana je završna prezentacija povodom Dana darovitih koja se sastojala od multimedijskih prezentacija raznih projekata i kreativnih radionica koje su se odvijale u mjesecu ožujku.

Prezentacije su se temeljile na primjeni prošlogodišnjih iskustava stečenih na edukacijama u inozemstvu kroz školski međunarodni projekt „Razvoj kreativnog učenja, mišljenja, djelovanja i stvaranja“ u sklopu Programa Erasmus+ , gdje su nastavnici stekli edukaciju o kreativnoj uporabi web 2.0 alata i računalnih programa.

Tako su se na završnoj prezentaciji povodom Dana darovitih u našoj školi mogle vidjeti vrlo neobične dinamične prezentacije s animacijama, filmovima, stripovima i foto-kolažima. Posebno se istakla audiovizualna slikovnica urađena po originalnoj slikovnici učenice naše škole.

Multimedijske prezentacije projekata rađene su korištenjem web alata kao što su: Powtoon, Toondoo, Smilebox, Prezi, kao i računalnih programa Movie Maker, koje su učenici zajedno sa svojim mentorima pripremili s velikom motiviranošću i entuzijazmom.

Pored multimedijskih prezentacija na priredbi su bili izloženi likovni radovi s kreativno-edukativnih radionica tijekom dana darovitih, a također su bili izloženi i vrlo originalno urađeni posteri raznih projekta.

Završnu prezentaciju povodom Dana darovitih pripremio je Tim za kreativni razvoj škole prikazavši vrlo kreativan i originalan način rada s djecom koji bi se sve više trebao primjenjivati u školama.

Tako su učenici 1. razreda pod mentorstvom učiteljice razredne nastave Silvije Klindžić i roditelja učenika tog razreda Sanje Erkapić prezentirali projekt „Hokus-pokus“, koji se sastojao od mnoštva radionica na kojoj su učenici neobičnim pokusima na kreativan način došli do novih znanstvenim spoznaja.

Pedagoginja Anita Milaković s učenicima je pripremila film-prezentaciju Pokaži što znaš u multimedijskom programu Movie Maker, gdje su učenici dan ranije prezentirali svoje talente kroz raznolike maštovito osmišljene scenske nastupe.

Školska knjižničarka Irena Bando s učiteljicom informatike Katarinom Kretić  pripremila je s učenicima iz 6. i 8. razreda prezentaciju projekta audiovizualne slikovnice,  izradu stripa ilustriranih stihova dječjih pjesama u programu Toondoo i prezentaciju projekta o Jagodu Truhelki u programu Smilebox.

Učiteljica razredne nastave Marina Matoković s učenicima 8. razreda izradila je prezentaciju Stado Malog princa - projekt o poticanju čitanja, izrađenu u maštovitom programu s mnoštvom animacija i bogatih ilustrativnih prikaza pomoću web alata Powtoon.

Učenici skupine darovitih, uz pomoć psihologinje Sanje Škugor, prezentirali su sudjelovanje učenika na Tjednu mozga te pripremili prezentaciju u programu Prezi.

Mnoštvo kreativnih uradaka koji su prezentirani na završnoj svečanosti povodom Dana darovitosti u OŠ Jagode Truhelke mogu se pogledati na na stranicama Tima za kreativni razvoj (http://kreativnomislistvarajdjeluj.weebly.com/) te na Facebook stranici Tima „Kreativna Jagoda“.

Irena Bando