Sudjelovanje naše škole na International festival "Bread of Peace" u Istanbulu

Autor: Klaudija Hogl, 18. 5. 2018.

Djelatnica OŠ Jagode Truhelke, školska knjižničarka Irena Bando, i tri učenice 8. razreda - Lea Radić, Ema Kurevija i Katarina Radeljak, od 17. do 24.travnja 2018. godine, sudjelovale su na Međunarodnom festivalu "Bread of Peace" u Istanbulu predstavljajući Hrvatsku. Učenice i voditeljica bili su pozvani na festival zbog osvojene 1. nagrade na Međunarodnoj kiparskoj koloniji mladih Črnomelj 2018. u Sloveniji u kategoriji Instalacije.

Gostovanje na festivalu u Istanbulu organiziralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske u suradnji s Turskom ambasadom, a posrednik pri organizaciji i dio financijske potpore osigurao je Grad Osijek, Upravni odjel za društvene djelatnosti.

Voditeljica i učenice išli su u pratnji gospodina Alena Hutinovića, predstavnika MZO-a.

U manifestaciju bilo je uključeno 10 zemalja iz cijelog svijeta (Somalija, Kolumbija, Ukrajina, Hrvatska, Turska, Mongolija, Uzbekistan, Tanzanija, Gruzija i Palestina) koje su predstavili svoju kulturu kroz umjetnički izričaj.

Festival se sastojao od brojnih aktivnosti koje je osmislio organizator festivala, a to su vožnja podvodnim metroom “Marmaray” (Kazlı Çeşme-Üsküdar); obilazak tjesnaca Bospor; obilazak povijesnih i kulturnih lokacija u Istanbulu (Miniatürk i Panorama 1453, Akvaryum); posjet VIALAND-u, zabavnom parku “Isfanbul”; posjet školi “Çocuk Sokağı” i sudjelovanje na njihovom kulturno-umjetničkom programu; radionice u umjetničkim ateljeima (oslikavanje “Zida mira” i  turska umjetnost slikanja na vodi “Ebru”); sudjelovanje na mimohodu “Esenler Sanat Evi”; prisustvovanje projekciji “Filma mira”; izrada “Kruha mira”; prisustvovanje koncertu tradicijskih turskih plesova; posjet „izmišljenom gradu“ u kojem se snimaju poznate turske serije; posjet medijskim institucijama te službene posjete državnim dužnosnicima povodom praznika 23. travnja, Dana nacionalnog suvereniteta i praznika djece.

Provodeći zajedničko vrijeme i predstavljanjem svoje zemlje svi su sudionici puno naučili  o drugim kulturama,  upoznali se s kulturom i običajima Turske te stekli mnoštvo novih prijatelja.

Organizatorica i voditeljica puta bila je dr. sc. Irena Bando.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

Irena Bando