> Događanja

Projekt "Inspirirani Jagodom Truhelkom"

Autor: Irena Bando, 5. 2. 2021.

Projekt Inspirirani Jagodom Truhelkom provodio se u našoj školi povodom obljetnice rođenja poznate spisateljice po kojoj naša škola nosi ime. Tim povodom organizirane su brojne aktivnosti koje su predstavljene u e-knjizi.

Također je u školi postavljena izložba.

Projekt Inspirirani Jagodom Truhelkom provodio se u OŠ Jagode Truhelke povodom obljetnice Jagodinog rođenja, koji se u školi tradicionalno obilježava 5. veljače. U projekt se uključilo stotinu djece i 8 učiteljica razredne nastave.

Učenici 3.a s učiteljicom Nadom Radotić proučavali su djetinjstvo Jagode Truhelke poznate književnice po kojoj je škola dobila ime. Slušajući priče o Jagodinom odrastanju, učenici su izradili kolaž Labudove ulice ( danas Crkvene ) u kojoj je živjela obitelj Truhelka, te isticali pojedinosti koje su bile značajne za njezino djetinjstvo. Opise tih slika učenici su uobličili pomoću QR koda, te tako osuvremenili prikaz kolaža.

Intervju sa stanovnicima Donjeg grada o tome tko je bila Jagoda Truhelka proveli su učenici 3.b s učiteljicom Dobrilom Maričić. Učenici su bili zadovoljni jer su ispitanici znali tko je Jagoda Truhelka i zašto škola nosi njezino ime, a samo rijetki su mislili da je partizanka, Židovka, ravnateljica škole ili čak da je ona školu izmislila.

Učenici 3.c s učiteljicom Martinom Hergović istraživali su o Jagodi na internetu te doznali da je bila učiteljica, pedagoginja i književnica. Proučavaju knjigu Zlatni danci, učenici su metodom zamišljanja oslikavali naslovnu stranu knjige, te u glini oblikovali njenu bistu. Također su snimili radijsku emisiju, a učenik 3. c je izradio TikTok video zapis provedenih kreativnih radionica.

Učenici 4.c  i njihova učiteljica Branka Vukovski proučavali su život i djelo Jagode Truhelke kroz literaturu, internet, te izradili edukativni pano. Čitali su i dramatizirali price te slikali portrete obitelji Truhelka.

Učenici 4.a i učiteljica Liana Mur istraživali su Jagodino djetinjstvo, likove, povijest, izgled i imena ulica Donjeg grada,te način života onoga vremena koje Jagoda opisuje u svojoj knjizi Zlatni danci. Tako su intervjuirali likove iz priča, izradili obiteljsko stablo obitelji Truhelka i uz stručnu pomoć nastavnice Višnje Cvek snimili dramatizaciju priče Nakraj svijeta. U svojim istraživanjima usporedili ondašnje i današnje nazive ulica, te otkrili podrijetlo imena donjogradskih ulica. Kako bi suvremenijim pristupom motivirali i zainteresirali druge učenike za projekt, učenici 4.a izradili su interaktivne društvene igrice ( slagalice, vješala, kviz ) te tako cjelokupnom projektu dali kreativan, edukativan i zabavan karakter.

Po završetku svih aktivnosti učiteljica informatike Anamarija Buzgo i školska knjižničarka Irena Bando napravile su interaktivnu e-knjigu te je posatavile na mrežnu stranicu škole. Također su zajedno s učiteljicom informatike Marinom Vakula pomagale učenicima u korištenju brojnih web alata i računalnih programa u realizaciji prezentacija i aplikacija.

Školska je knjižničarka također postavila tematsku izložbu o Jagodi Truhelki u kojoj se opisao Jagodin književni i društveno-koristan rad te duboka predanost pedagoškoj profesiji.

Cjelokupni projekt provodio se oko mjesec dana, a vodila ga je i koordinirala školska knjižničarka Irena Bando.

5. veljače 2021.

Irena Bando